پاسخ به سوالات پزشکی

درباره جراحی لاپاراسکوپی

لاپاروسكوپی يک واژه لاتين است كه از تركيب دو كلمه lapar (شكم) و oscopy (ديدن با دقت) درست شده است. اما درادبيات پزشكی به يک نوع جراحی نوين گفته مى‌شود كه هدف آن به كمينه رساندن آسيب به بافت‌های سالم با جراحی بهتر و كارآمد است.

در این صفحه می‌توانید سوالات متداول در مورد جراحی لاپاراسکوپی را به همراه جواب آن‌ها مطالعه کنید. اگر سوالی دارید که در این لیست وجود ندارد، می‌توانید با استفاده از فرمی که در پایین همین صفحه است، سوال خود را از دکتر طولابی بپرسید.

مهم‌ترین مزیت لاپاروسکوپی نسبت به جراحی باز، نداشتن برش‌های بلند در محل جراحی است؛ این مزیت باعث حفظ زیبایی، کاهش درد بعد از عمل، مصرف کمتر مسکن و آنتی‌بیوتیک، نداشتن عفونت و فتق در محل زخم، بهبود سریعتر و سرانجام کاهش هزینه‌های بیمارستانی می‌شود.

در روش‌هاى مرسوم جراحی براى دسترسى به اعضای آسيب‌ديده و معيوب داخل فضای شكم و قفسه سينه بايد بافت‎هاى سالم سر راه را شكافت و از ميان برد؛ درصورتيكه با روش لاپاروسكوپى از طریق چند سوراخ كوچک با اندازه‌های پنج تا ده ميلى‌متر می‌توان از برشى وسيع با طول بيست تا پنجاه سانتيمتر و انهدام بافت‌های سالم جلوگيرى کرد.

در اين روش با استفاده از يک تلسكوپ ظريف و عبور آن از يكى از اين سوراخ‌ها و انتقال تصاوير بزرگنمايى شده از اعضای داخل شكم توسط دوربينى مينياتورى به نمايشگرى بزرگ و با وضوح بالا در جلوى چشمان جراح، تركيبی از فناورى نوين با دانش پزشكى در دست جراحى هنرمند به نمایش گذاشته می‌شود.

كاهش ميزان برش جراحی، ديد بهتر و بزرگ‌نمايی شده، امكان جراحى از راه دور، آموزش همزمان و همگانى آن در سطحى گسترده

مهم ترین عامل محدود کننده جراحی لاپاراسکوپی، نداشتن تجربه و مهارت کافی جراح است؛ وگرنه سیستم لاپاروسکوپی محدودیت خاصی برای هیچ گونه عملی ایجاد نمی کند.

تقریبا تمام بیمارانی که نیاز به اعمال جراحی امعاء و احشا داخل شکم، قفسه سینه و همچنین فتق های جدار شکم دارند، می توانند از این روش کم خطر بهره مند شوند.

بسیاری از اعمال جراحی لاپاروسکوپی پیشرفته در ایران برای اولین بار توسط دکتر طولابی انجام شده است. از جمله «انجام اولین عمل جراحی طحال‌برداری» «انجام اولین عمل جراحی برداشتن غده پانکراس» «انجام اولین عمل جراحی چاقی» «انجام اولین عمل جراحی برداشتن کامل مری» و «انجام اولین عمل جراحی برداشتن غده تیموس».

در عده کمی از بیماران جراحی نیاز به تجویز انتی بیوتیک آن هم به تعداد یک هفته وجود دارد. اکثر بیمارانی که از بیمارستان ترخیص می شوند نیاز به هیچ گونه آنتی بیوتیک ندارند؛ ولی متاسفانه بر اساس یک رویه غلط و گاهی به اصرار بیمار به مدت پنج روز تا یک هفته آنتی بیوتیک خوراکی تجویز می‌شود که هیچ گونه پایه علمی نداشتند و کمکی به کاهش عفونت های بیمار نمی‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید این مطلب را مطالعه کنید.

جراحى لاپاروسکوپى انتخاب اول درمان سنگ صفراوى و تنها علاج واقعى آن است. در دست جراحان ماهر این عمل جراحى لاپاروسکوپى با عارضه بسیار کم و ناچیزى همراه خواهد بود. بیمار به مدت بیست وچهار ساعت در بیمارستان بوده وسپس ترخیص می‌شود. با توجه به مزایاى عمل لاپاروسکوپى، بیمار از روز بعد از عمل می‌تواند فعالیت هاى فیزیکى و روزمره خود را شروع کند.

بیمارستان امام خمینی تهران، بیمارستان نیکان غرب تهران، بیمارستان لاله تهران، بیمارستان فوق تخصصی کیش، بیمارستان توحید خرم آباد.

روزهای یکشنبه و سه‌شنبه هر هفته، از ساعت 16 تا 20

دکتر طولابی

مصاحبه با روزنامه جام جم

بخش سلامت

 

مهم ترین عامل محدود کننده جراحی لاپاراسکوپی، نداشتن تجربه و مهارت کافی جراح است؛ وگرنه سیستم لاپاروسکوپی محدودیت خاصی برای هیچ گونه عملی ایجاد نمی کند. تقریبا تمام بیمارانی که نیاز به اعمال جراحی امعاء و احشا داخل شکم، قفسه سینه و همچنین فتق های جدار شکم دارند، می توانند از این روش کم خطر بهره مند شوند.

 

سوال شما در لیست بالا نبود؟

با استفاده از فرم زیر سوال خود را از دکتر طولابی بپرسید:

توجه: وارد کردن تلفن و ایمیل اجباری نیست، اما برای اطلاع‌رسانی به شما در مورد سوال‌تان استفاده خواهد شد.

بالا